Archiv

Záznamy ze všech předchozích ročníků

Rok 2018

Výsledková listina 2018

Stupně vítězů

1. místo:

Wichterlovo Gymnázium, Ostrava – Poruba
Jan Lukovský, Jiří Močkoř, Vojtěch David a Vojtěch Mohelník

2. místo:

Gymnázium J. Kainara, Hlučín
Tomáš Raunig, Jan Papesch, Jonáš Bilík a Jakub Metelk

3. místo:

Gymnázium Krnov
Dominik Stejskal, Tomáš Kostelník, Vojtěch Pavlík a Veronika Studničková

Nejlepší jednotlivci

Matematika:
Dominik Stejskal, Gymnázium Krnov

Fyzika:
Robert Gemrot, Gymnázium Havířov – Město

Chemie:
Patrik Kula, Gymnázium Ostrava – Hrabůvka

Biologie:
Veronika Studničková, Gymnázium Krnov

Reportáž soutěžního dne

Datum konání soutěže: úterý 27. 11. 2018
Místo konání soutěže: Gymnázium Ostrava – Zábřeh, Volgogradská 6a
Středoškolská soutěž ,,Vědecký čtyřboj“ se konala pod záštitou náměstkyně primátora statutárního města Ostravy Mgr. Andrey Hoffmannové, Ph.D.

Průběh dne

Člověk je od přírody soutěživý tvor a možností k porovnání dovedností není samozřejmě nikdy dost. A právě jednu takovou možnost nabídl letošní první ročník Vědeckého čtyřboje!

V úterý 27. 11. se na Gymnáziu v Ostravě – Zábřehu sešly ty nejlepší mozky středních škol a gymnázií, aby změřily své síly v čistě přírodovědném souboji pořádaném Gymnáziem Ostrava – Zábřeh a  spolkem Proxima pod taktovkou Adama Starečka – studenta 8. ročníku gymnázia v Ostravě Zábřehu a Jaromíra Mielce, studenta Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Studenti soutěžili ve čtyřčlenných týmech, přičemž každý tým se skládal z expertů na čtyři různé oblasti – matematiku, fyziku, chemii a biologii.

Příprava na soutěž začala již v brzkých ranních hodinách a organizátoři měli spoustu práce, znevýhodněni byli navíc tím, že čtyřboj se letos pořádal úplně poprvé, chyběly tudíž zkušenosti a tipy z minulých let. Nenastaly však žádné větší potíže, a tak bylo v 8 hodin vše nachystané na prezenci, během které každý soutěžící dostal balíček se svačinou, blokem a propiskou, a posléze samotnou soutěž.

V první části řešili soutěžící samostatně po dobu 90 minut teoretické úlohy z jednotlivých předmětů. Úlohy byly sestaveny studenty vysokých škol (UK, VŠB, Indian Institute of Technology Delgi) a zkontrolovány vysokoškolskými pedagogy, což zaručuje jejich kvalitu, odbornost a správnost.

Ve druhém kole se fyzikáři, chemici a biologové vypořádávali pro změnu s úlohami praktickými, zatímco matematici řešili geometrii a numerickou matematiku. V této části měli navíc 10 minut, během kterých si mohli připravit vše potřebné pro provedení samotných pokusů, ty pak zase trvaly 90 minut.

Poslední, týmová část, byla rozhodně nejzajímavější. Ve dvou paralelně běžících únikových místnostech museli studenti spojit své síly a zároveň zapojit logické myšlení i všeobecné znalosti a do dvaceti minut získat klíč a dostat se z uzamčeného prostoru. Přestože únik nebyl vůbec jednoduchý, našly se týmy, kterým se podařilo všechny úkoly včas a správně vyřešit. Zábavná byla tato část i z hlediska příprav, organizátoři se samozřejmě neubránili lehkým obavám, jestli vše bude fungovat. Nakonec však kromě časového skluzu nenastal žádný problém.

Ceny přijel předávat doc. RNDr. Jan Šustek, Ph.D., vedoucí katedry matematiky na přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity, který se mimo jiné také podílel na přípravě úloh, a Mgr. Ivana Češková, předsedkyně spolku Proxima.

Rozhodně bylo o co stát – výherci mohli získat nejen sladkou odměnu v podobě Marlenky či klasické ceny jako propisky, bloky, vaky na záda nebo reflexní pásky, ale také medaile či velmi hodnotné ceny – sluchátka, powerbanky, flešky, filtrační lahve, ti nejlepší v konkrétních oborech získali také odbornou literaturu. No a kdo tedy vyhrál?

Zbytek týmů roznesl na kopytech tým z Wichterlova gymnázia složený ze studentů sexty Jana Lukovského, Jiřího Močkoře, Vojtěcha Davida a Vojtěcha Mohelníka. Za nimi se na druhém místě umístilo gymnázium v Hlučíně, které reprezentoval tým ve složení Tomáš Raunig, Jan Papesch, Jonáš Bilík a Jakub Metelka. No a na skvělém třetím místě pak skončili Dominik Stejskal, Tomáš Kostelník, Vojtěch Pavlík a Veronika Studničková z gymnázia v Krnově.

Oceněni však byli také nejlepší čtyři z každého oboru: matematiku ovládl Dominik Stejskal z gymnázia v Krnově, chemii Patrik Kula z gymnázia v Hrabůvce, fyziku Robert Gemrot z gymnázia Havířov-Město a biologii Veronika Studničková, opět z velmi úspěšného gymnázia v Krnově. Na každého z těchto čtyř čekala navíc krásná speciální medaile. Celkovou výsledkovou tabulku najdete v sekci ,,Ke stažení“.

Celý čtyřboj byl rozhodně skvělou zkušeností jak pro soutěžící, tak pro organizátory, a nezbývá než doufat, že příští rok proběhne další a ještě lepší.

O soutěži se můžete dočíst také v oběžníku Radnice nebo Jižních listech.